
Reduced Fat Coleslaw
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (15%)
Saturated fat in low quantity (1.1%)
Sugars in moderate quantity (5%)
Salt in moderate quantity (0.59%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 668.8 kJ (162 kcal) |
| FAT | 15 g |
| Saturated fat | 1.1 g |
| Carbohydrates | 5 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary fiber | 1.9 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.59 g |
| Sodium | 0.24 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 56.03 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per serving (100 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 668.8 kJ (162 kcal) | ? (162 kcal) | ~ 872.32 kJ (212 kcal) |
| FAT | 15 g | 15 g | ~ 21.31 g |
| Saturated fat | 1.1 g | 1.1 g | ~ 1.65 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 5 g | 5 g | ~ 3.34 g |
| Sugars | 5 g | 5 g | ~ 2.84 g |
| Added sugars | ~ 0.25 g | ? | ~ 0.25 g |
| Sucrose | ~ 0.81 g | ? | ~ 0.81 g |
| Glucose | ~ 1.18 g | ? | ~ 1.18 g |
| Fructose | ~ 0.89 g | ? | ~ 0.89 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0.06 g | ? | ~ 0.06 g |
| Maltose | ~ 0.06 g | ? | ~ 0.06 g |
| Starch | ~ 0.24 g | ? | ~ 0.24 g |
| Polyols | ~ 0.14 g | ? | ~ 0.14 g |
| Dietary fiber | 1.9 g | 1.9 g | ~ 1.86 g |
| Proteins | 0.8 g | 0.8 g | ~ 0.69 g |
| Salt | 0.59 g | 0.59 g | ~ 0.05 g |
| Sodium | 0.24 g | 0.24 g | ~ 0.02 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.13 g | ? | ~ 0.13 g |
| Calcium | ~ 0.03 g | ? | ~ 0.03 g |
| Phosphorus | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 56.03 % | ? | ~ 56.03 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 72.7 g | ? | ~ 72.7 g |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 669 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Unrecognized: en:mustard-husk
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: en:mustard, en:mustard-husk
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:mustard, en:mustard-husk
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Coleslaw, w sauce, prepacked. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 52.4 % |
| Processing | 5.9 % |
| Packaging | 22.8 % |
| Transportation | 14.7 % |
| Distribution | 2.3 % |
| Consumption | 1.9 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Coleslaw, w sauce, prepacked. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 37.0 % |
| Processing | 6.1 % |
| Packaging | 33.1 % |
| Transportation | 22.0 % |
| Distribution | 1.4 % |
| Consumption | 0.6 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Declared origins
Forest footprint
Forest footprint
Ingredients linked to forest pressure
| Ingredient | Type | Percent in product | Forest footprint |
|---|---|---|---|
| Pasteurised EGG Yolk | Oeufs Importés | 0.06 % | 0.00 |
| EGG White | Oeufs Importés | 0.00 % | 0.00 |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 8, 2019 at 12:07:10 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:51:54 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by 6729735, hungergames, kiliweb, macrofactor, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, scanbot, teolemon, yuka.ZWZzNU1hUThpS1l3d2NFMHBBamY2dUpKeHB6eVRGcXJPOG9CSVE9PQ.